Minimalne wymagania sprzętowe dla komputerów szkolnych – rozporządzenie vs budżet
Minimalne wymagania sprzętowe dla komputerów szkolnych – realia kontra możliwości finansowe
W polskich szkołach wprowadzenie technologii cyfrowych jest nieodzowne, jednak problemem stają się wytyczne Ministerstwa Edukacji dotyczące minimalnych parametrów sprzętu komputerowego. Choć teoretycznie mają one zapewnić uczniom dostęp do nowoczesnych urządzeń, w praktyce często prowadzą do dylematów finansowych dla placówek edukacyjnych.
(rozporządzenie: Warszawa, dnia 28 grudnia 2022 r. Poz. 2811 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI 1) z dnia 28 grudnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz programów nauczania: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220002811/O/D20222811.pdf)
Szykowany jest jeszcze projekt zmian, które teraz poddawane są konsultacjom: https://www.gov.pl/web/edukacja/projekt-rozporzadzenia-ministra-edukacji-skierowany-do-konsultacji-publicznych-i-uzgodnien-miedzyresortowych
Wymogi sprzętowe i ich wpływ na koszt zakupu
Zgodnie z rozporządzeniami, sprzęt komputerowy zakupowany do szkół musi spełniać określone minimalne wymagania dotyczące m.in. procesorów, pamięci RAM i dysków twardych. Dla przykładu, wymagania te często nakładają konieczność zakupu komputerów wyposażonych w nowoczesne procesory, które są relatywnie droższe niż starsze modele. Problem w tym, że sugerowane procesory mogą podnieść cenę komputera nawet czterokrotnie w porównaniu do sprzętu o starszych, ale nadal wystarczających parametrach do obsługi np. Windows 11.
Szkoły muszą więc decydować się na zakup komputerów, które z jednej strony spełniają wytyczne ministerialne, a z drugiej często przekraczają ich budżety. Zdarza się, że środki na zakup sprzętu pochodzą od rady rodziców, ponieważ organy prowadzące, takie jak gminy, nie dysponują wystarczającymi funduszami na takie inwestycje.
W Euroschola znajdziecie Państwo wszystkie generacje procesorów od tych niedrogich po zgodne z treścią rozporządzenia. Proponujemy jednak rozważenie każdego z rozwiązań.
Czy warto dążyć do równowagi finansowej?
W takich przypadkach warto zadać sobie pytanie, czy zawsze konieczne jest spełnianie wskazówek ministerialnych w ich najnowszej formie. Starsze konfiguracje komputerów, które nadal spełniają minimalne wymagania do uruchomienia nowoczesnych systemów operacyjnych, jak Windows 11, mogą być znacznie tańszą alternatywą. Te urządzenia mogą w pełni obsługiwać podstawowe potrzeby edukacyjne, takie jak dostęp do przeglądarki internetowej, edytora tekstu czy aplikacji edukacyjnych, przy znacznie niższym koszcie zakupu.
Brak wsparcia finansowego od organów prowadzących
W wielu przypadkach problemem jest brak wsparcia finansowego ze strony organów prowadzących szkoły, takich jak gminy. W sytuacji, gdy budżety lokalne są ograniczone, a gminy nie są w stanie zapewnić funduszy na zakup nowoczesnego sprzętu, szkoły muszą polegać na środkach przekazywanych przez rodziców. W takich przypadkach warto zachować równowagę w wydatkowaniu, wybierając urządzenia, które będą funkcjonalne, ale jednocześnie tańsze niż sprzęt o najnowszych specyfikacjach.
Alternatywy w sytuacji ograniczonych funduszy
Warto pamiętać, że istnieją alternatywne źródła finansowania, takie jak fundusze unijne czy programy rządowe, które mogą wspierać szkoły w zakupie sprzętu IT. Omawiamy ten temat we wcześniejszym wpisie. Przykładem jest Program Operacyjny Polska Cyfrowa, który wspiera cyfryzację szkół, oferując dofinansowania na zakup sprzętu komputerowego(Fundusze dla Mazowsza).
W przypadku braku takiego wsparcia, szkoły mogą również rozważyć zakup sprzętu poleasingowego lub używanego, który często jest w bardzo dobrym stanie technicznym i oferuje odpowiednie parametry w znacznie niższej cenie ,a dostepnego w trybie zwykłej transakcji kupna sprzedaży.
Podsumowanie
Szkoły, borykając się z problemem wysokich kosztów sprzętu komputerowego wynikających z ministerialnych wymagań, powinny dążyć do znalezienia równowagi między wymaganiami a możliwościami finansowymi. Oczywiście, nowoczesny sprzęt komputerowy jest ważny dla edukacji, ale warto rozważyć, czy zawsze jest konieczne sięganie po najnowsze technologie. W wielu przypadkach tańsze rozwiązania mogą być równie efektywne, a ich wdrożenie pozwoli na racjonalne zarządzanie budżetem. Niezależnie jakie rozwiązanie Panstwo wybierzecie, jesteśmy przygotowani pomóc w dostarczeniu najlepszego z nich.